گزارش تصویری از جلسه جهانبینی ویژه کمانداران کنگره 60-هفته راهنما
شنبه 18 اسفند 1397 ساعت 18:40 | نوشته ‌شده به دست مسافرکمان زینب (نگارنده) | ( نظرات )

«به نام قدرت مطلق الله»

روز جمعه مورخ 1397/12/17؛ جلسه دوم از دور نهم جلسات جهان‌بینی ویژه کمانداران کنگره 60، با دستور جلسه هفته راهنما؛ با استادی آقای یوسف آجرلو ( مربی کمانداران کنگره 60) ، نگهبانی مسافر کمان زینب و دبیری مسافر کمان منوچهر، رأس ساعت 17، در سایت تیراندازی باکمان کنگره 60، آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

امروز روز تولد امام محمدباقر (ع) هست، امام محمدباقر (ع) معروف است به یک کماندار واقعی. در تاریخ آمده است که ایشان در جلسه‌ی هشام هفت‌تیر کمان را آن‌چنان به هدف می‌نشاند که هر تیر، تیر قبلی خود را می‌شکافد و به هدف می‌نشیند؛ و به همین دلیل روز تولد امام محمدباقر (ع) را روز تیراندازی نام می‌برند.

صحبتم در خصوص راهنماست. ما سه تا مؤلفه داریم: راهنما، معلم و مربی که هر سه دریک مسیر گام برمی‌دارند.

من اینجا به‌عنوان یک مربی هستم و خیلی خوشحالم که این افتخار را به من دادید که در کنار بقیه‌ی کسانی که به‌عنوان یک راهنما در کنگره 60 هستند به‌عنوان یک راهنما بتوانم خدمت بکنم این باعث افتخار و سربلندی بنده است.

ورزش فرصتی است برای در کنار هم بودن و تمرین مهارت‌های اجتماعی.

مهارت‌های اجتماعی می‌تواند این باشد که چگونه نقشمان را در جامعه اجرا کنیم؛ و احساس مسئولیتمان را نسبت به همنوعانمان و نسبت به کارهایی که انجام می‌دهیم بالا ببریم؛ و قانونمند زندگی کنیم. چون ورزش کردن شاید گامی برای سلامتی باشد، ولی ما درک کنارش یاد می‌گیریم که در رقابتی که در کنار دوستانمان داریم شاید خیلی از رقبایی که ما سال‌های سال همدیگر را ندیده باشیم و در مسابقه در کنار هم مسابقه می‌دهیم شاید از خانواده به ما نزدیک‌تر باشند. رقیب ما خود ما هستیم، رقیب ماکسی نیست که ما او را دشمن بپنداریم بلکه کسی است که ما او را به‌عنوان یک دوست و کسی که به ما کمک می‌کند که بهتر زندگی کردن و بهتر آگاه شدن در مسیر زندگی را پیدا کنیم.

مهم‌ترین هدف ورزش، سلامتی جسم و فکر است. ورزش در ابتدا برای سلامت جسمی در جامعه مطرح شد ولی بعدها تبدیل شد به ابزاری برای، سلامتی جسم و روح؛ که در کنار همدیگر به بالندگی انسان کمک می کند. تا انسان بتواند مسیر واقعی اش را بهتر انتخاب و بهتر حرکت کند.

نقش مربی و راهنما دقیقاً همین‌جا مشخص می‌شود. چون راهنما و یا مربی وقتی در جایگاه آموزش دادن قرار می‌گیرد تنها هدفش آموزش دادن تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها نیست بلکه آموزش دادن اخلاقیات (درست زندگی کردن، درست فکر کردن و درست اندیشیدن) هم هست. اینکه چگونه به همنوع کمک کنیم، اگر باختیم چگونه ببازیم که از باختمان لذت ببریم و اگر ببریم چگونه برنده شویم که مغرور نشویم و از بردنمان لذت ببریم. این‌ها را راهنما و مربی به ما می‌آموزد.

در ورزش حوزه‌های بداخلاقی هم داریم که هر جا رسوخ کرده ورزش را زشت کرده، مسائلی مثل دوپینگ، خشونت، فریب داور و دور زدن قانون در ورزش، رشوه‌خواری بازی‌های ناجوانمردانه و نژادپرستی و تبعیض‌های جنسیتی و مسائل زیست‌محیطی.

این‌ها چیزهایی است که ورزش را آلوده می‌کند و ما باید سعی کنیم که چنین مواردی ما را از اهداف اصلی که در ورزش داریم، به بیراهه نکشاند.

شاید هدف ما بردن باشد ولی بردن نه به هر قیمتی، یکی از بزرگان می‌فرمود که به دنیا آمدیم که قیمت پیدا کنیم نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم. برای قیمت پیدا کردن خودمان باید درست زندگی کنیم و سعی کنیم نفع دیگران را در نفع خودمان ببینیم.

جامعه از ورزشکاران انتظارات اخلاقی زیادی دارد. من همیشه می‌گویم یک ورزشکار مثل این است که شما بروی بالای برج میلاد بایستی همه شمارا می‌بینند.

اخلاق کردار و گفتار یک ورزشکار کاملاً زیر ذره‌بین است چون همه او را می‌بینند.ما باید یاد بگیریم که چگونه به مربی، هم‌تیمی‌های خودمان و داور احترام کنیم.

چگونه به حریف و پیشکسوتان ورزش خودمان احترام کنیم. چگونه تواضع و خشوع را سرلوحه زندگی خودمان قرار دهیم تا بتوانیم آموزه‌های اخلاقی مثبتمان را در کنار ورزش گسترش بدهیم.

جامعه از ما توقع ادب دارد، توقع دارد که ما بتوانیم خشم خودمان را کنترل کنیم.

در خیلی ورزش‌ها خشونت دیده می‌شود ولی ورزش تیراندازی و تیراندازی باکمان نه در کشور ما حتی در دنیا جزء ورزش‌هایی است که کم حاشیه است.

به خاطر خصوصیت اخلاقی که این ورزش نیاز دارد. اگر هنگام رقابت بخواهیم منفی‌بافی کنیم و با ابعاد اخلاقی منفی جلو برویم قطعاً در مسابقات سطح بالا موفق نخواهیم شد. من سی تا چهل مسابقه برون‌مرزی رفتم ولی هیچ جا ندیدم که ورزشکاری به داور توهین کند، در رشته تیراندازی باکمان و تیراندازی با سلاح اگر ورزشکار، اخلاقیات را منشأ زندگی‌اش قرار ندهد در بعد حرفه‌ای نمی‌تواند موفق باشد.

اینکه در اسلام این‌قدر به ورزش تیراندازی باکمان توجه شده این است که این ورزش انسان‌ساز است. پس اگر این شرایط نبود؛ کنگره برای رسیدن به اهداف خودش این ورزش را، به‌عنوان بخشی از مسیر حرکت مسافرین انتخاب نمی‌کرد.

پس باید آقای مهندس دژاکام را تحسین کرد؛ که خوب اندیشیده و این ورزش را سرلوحه کار عزیزان قرار داده است.

ما همیشه فکر می‌کنیم که شاگرد به مربی احترام بگذارد کمتر به ما گفتند که مربی هم وظایفی در قبال شاگرد دارد.

چون شاگرد باید از مربی و راهنما یاد بگیرد ما اگر شاگرد خوبی بودیم نشان‌دهنده این است که راهنمای ما راهنمای خوبی بوده. تنها علم و تکنیک و تاکتیک نیست که ما را به موفقیت می‌رساند.

وظایف راهنما نسبت به شاگردان: احترام متقابل به ورزشکاران، اول باید مربی به ورزشکار احترام بگذارد و سپس از ورزشکار توقع احترام داشته باشد.

آموزش صحیح و مداوم اخلاقی در کنار تکنیک‌های ورزشی، پایبندی به ارزش‌های انسانی و اخلاقی، عدالت رفتاری، توجه به جوان‌ترها و تازه‌کارها، احترام به شاگردان و تماشاچیان و پیش‌کسوتان، عفو و گذشت، مبارزه با دوپینگ، جلوگیری از خشونت، پرهیز از نتیجه گرایی صرف و رفتار صحیح مالی.

وظایف شاگرد نسبت به مربی:

تلقی استاد به‌عنوان پدر و راهنما و یک روحانی، ارج نهادن به استاد و تجلیل از مقام علمی وی، تواضع و فروتنی در برابر استاد، به نیکی یاد کردن از استاد، دعای خیر نسبت به استاد در طول زندگانی، سپاسگزاری از ارشاد و هشدارهای استاد اگرچه با توبیخ و انتقاد و گزندگی همراه باشد، باید در برابر جفای استاد و تندروی‌های اخلاقی او شکیبا بود، زودتر از استاد در کلاس درس حاضر شدن، رعایت ادب و نزاکت در برابر استاد، عدم ایجاد مزاحمت در برابر استاد، عدم تحمیل وقت تدریس بر استاد، مراقبت از حرکات و رفتار خود در برابر استاد، رعایت لطف بیان و تنظیم صدا هنگام گفتگو با استاد، نادیده گرفتن اشتباهات لفظی یا علمی استاد، پیش‌دستی نکردن شاگرد به پاسخ پرسش‌ها در محضر استاد، قطع نکردن سخنان استاد، پرسش به‌موقع شاگرد، نباید به خاطر شرم از پرسش دریغ ورزید. تکریم استاد هنگام طی طریق با او، استاد و راهنما را باید به‌عنوان پزشک معالج جان و روان پذیرفت.

در ادامه ابتدا آقای حکیمی لوح تقدیر استاد را تقدیم ایشان نمودند :

 سپس لوح‌های راهنماهای باشگاه تیراندازی باکمان 60 کنگره (مربی‌های باشگاه)، توسط استاد آجرلو، تقدیمشان شد. و کمانداران هم به رسم کنگره 60 ، با پاکت از استاد قدر دانی نمودند.

همچنین در پایان تقدیرنامه‌های کسانی که در هفته مالی باشگاه مشارکت داشتند، توسط اعضای لژیون مالی تقدیم شد.( تعدادی از عکس ها) 

در ضمن آقای مهدی علی محمدی به‌عنوان عضو جدید لژیون مالی در سال جدید معرفی شدند.


مرزبان کشیک: مسافر کمان حسن عبداللهی

عکاس: مسافر کمان محمد حسین

تایپ، تنظیم: مسافر کمان زینب

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش تصویری، جلسات جهان بینی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو