جلسات جهان بینی-سی‌دی وادی سیزدهم (قسمت دوم)
شنبه 14 آذر 1394 ساعت 11:37 | نوشته ‌شده به دست همسفر زهره (نگارنده) | ( نظرات )

روز جمعه مورخ 94/9/13 دومین جلسه از دور چهارم جلسات جهان‌بینی ویژه کمانداران کنگره60، با دستور جلسه‌ی "سی‌دی وادی سیزدهم_قسمت دوم" با استادی همسفر معصومه، نگهبانی مسافر حسن و دبیری همسفر مریم، در سایت تیراندازی با کمان کنگره 60 رأس ساعت 16:30 آغاز به کار کرد. 

«به نام قدرت مطلق»


سخنان استاد:

دستور جلسه امروز قسمت دوم وادی سیزدهم. عنوان وادی: پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگریست. درسی که من از این جمله گرفتم، این بود که هرگاه در سختی بودم و اذیت می‌شدم، وقتی این جمله را می‌خواندم می‌دانستم که این پایان یک سختی است و بعد از آن سرآغاز خط دیگری می‌شود. اینجا ساکنین از جانشین سوال پرسیدند که منظور از نقطه در این عنوان چیست؟ جانشین پاسخ دادند که نقطه آغاز و پایان یک دوره است. همانطور که می‌دانید ما در هرلحظه‌ای هرکاری که انجام می‌دهیم، نقطه‌ای را خلق می‌کنیم. نقطه‌ی آغاز و پایان یک دوره، نشانه‌ای را نیز همراه خودش دارد. هم در زمین و هم در سماء. روز اولی که یک دانش‌آموز اول دبستان به مدرسه می‌رود، وقتی معلم می‌خواهد به او آموزش نوشتن بدهد، ابتدا چند نقطه پشت‌ سر هم به‌صورت نقطه‌چین برایش رسم می‌کند. دانش‌آموز یاد می‌گیرد که با وصل‌کردن این نقاط پشت سر هم می‌تواند خطی را ترسیم کند. اگر هر نقطه‌ای را که آغاز خلق و دوره‌ای است را بتواند درست و صاف به هم وصل کند تا خط صافی را تشیکل دهد، ما می‌توانیم فرض کنیم که در زندگی راه صراط مستقیم است. اما خیلی از بچه‌ها به این مشکل برمی‌خورند که نمی‌توانند خط صاف را رسم کنند. خداوند قدرتی را به انسان داده که با اختیار خودش می‌تواند خط را از مسیر خودش منحرف کند. یعنی اگر اشتباه ترسیم می‌کند، با اختیار خودش می‌تواند آن را عوض کند. و این انسان است که باید آموزش بگیرد که با چه روشی مشکلاتش را حل کند. اگر ما به دانش‌آموز کمک کنیم، دیگر خودش نمی‌تواند به‌تنهایی خط صاف را ترسیم کند و تا ابد هم مشکل خواهد داشت. باید روش حل مشکلات را خودش یاد بگیرد تا در ادامه‌ی زندگی مشکل جدیدی را برای خودش درست نکند.

انسان خود باید بفهمد و درک کند که از راه ضد ارزش‌ها نمی‌تواند به راه ارزش‌ها برسد. گاهی ما می‌خواهیم که زودتر به خواسته‌هایمان برسیم و از راه‌های غیر مستقیم وارد می‌شویم. خطوط ضدارزش‌ها انقدر زشت و کثیف هستند که حتی اگر آن‌ها را با طلا ترسیم کنیم، باز هم زشتی آن‌ها نمایان است. مثل این است که رنگ یا مارک مداد بچه‌ای را که بلد نیست خط صاف بکشد را عوض کنیم. اما تا زمانی‌که او یاد نگیرد خط صاف را بکشد، فایده‌ای ندارد و خطش قشنگ نمی‌شود.  

ساکنین از جانشین سوال می‌پرسند که چند نمونه از خطوط را نام ببرید.

جانشین پاسخ می‌دهد خطوط کار، تحصیل، علم، مقام، منصب و... انسانی که در یکی از این خطوط رشد کند و به خطوط دیگر توجه نکند، برای مثال انسانی که فقط می‌تواند به کارش اهمیت بدهد اما نمی‌تواند به خانواده‌اش رسیدگی کند، هرکس که یک‌بعدی باشد، دیگر نمی‌تواند مشکلات دیگرش را بررسی و حل کند. برای اینکه انسان یک‌بعدی بخواهد به انسان دوبعدی تبدیل شود، به یک مثلث احتیاج دارد که اضلاع آن: عشق، عقل و ایمان است. حال برای اینکه ما بخواهیم این خطوط را به یک سطح تبدیل کنیم و این اضلاع بتوانند کار خودشان را خوب انجام بدهند، به یک بستری نیاز داریم که به آن خط خمر می‌گوییم. انسانی‌که خط خمرش خوب کار کند، به آرامش می‌رسد و با اندک مشکلی به هم نمی‌ریزد و می‌تواند مشکلاتش را خودش حل کند و در جمع اذیت نمی‌شود و دیگران او را دوست دارند و به او احترام می‌گزارند و در کل در آرامش به سر می‌برد. جانشین هر دو گروه افرادی که خط خمرشان خوب کار می‌کند و گروهی که خط خمرشان خوب کار نمی‌کند را در تصویر نشان داده. افرادی که خط خمرشان خوب کار نمی‌کند، مثل شهری ویران و خرابه با آب‌های تلخ و غذایشان طوری است که هیچ‌گاه سیر نمی‌شوند و چاقشان نیز نمی‌کند و همیشه درحال ناله‌کردن هستند و از کاری که انجام دادند ناراحت هستند. اما کسانی‌که خط خمرشان خوب کار می‌کند، از کارهای خودشان راضی هستند و زندگی خوبی دارند و در آرامش کامل به سر می‌برند و رودهایی در این شهر جاری است که چهار نهر اصلی را بوجود می‌آورند که یکی خط عقل است که به آب‌های زلال تشبیه شده، خط ایمان که به شیر تشبیه شده که طعم آن‌ها تغییر نمی‌کند، خط عشق که به عسل تشبیه شده و گروه چهارم شراب‌هایی هستند که شادی‌افزا هستند و مستی آن‌ها از نوع دیگر است و کسی‌که این چهار خمرش خوب کار کند، باید جسم سالمی داشته باشد و باید از افکار و اندیشه‌های ناسالم پرهیز کند.

از اینکه به صحبت‌های من توجه کردید سپاسگزارم. 


سی‌دی هفته آینده: وادی سیزدهم-قسمت سوم

نگارنده: مسافر کمان زهره
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic